Podstawy aktywacji szyszynki: Równoważenie układu hormonalnego
Ze względu na obszerność materiału, o którym traktuje artykuł oraz potrzebie odpowiedniego wprowadzenia czytelnika w temat gruczołów układu hormonalnego nie opierając się tylko na pseudonaukowym bełkocie o szyszynce i jej “magicznych” właściwościach, zmuszony byłem podzielić artykuł na dwie, powiązane ze sobą części. Druga część opisująca szczegółowe techniki ukaże się pod koniec tygodnia. Nie przegapcie jej, zapisując się do NEWSLETTERA.
Zarówno w praktykach Daoistów (Taoistów) jak i w terapii czaszkowo-krzyżowej układ hormonalny jest bramą krytyczną łączącą funkcje fizyczne z duchowym doświadczeniem. Układ hormonalny obejmuje następujące gruczoły: przysadkę, szyszynkę, podwzgórze, tarczycę, przytarczycę, nadnercza, trzustkę, jajniki/jądra. Gruczoły te używają i produkują hormony (zamiast impulsów elektrycznych wykorzystywanych w układzie nerwowym), aby dokonać zmian w naszym organizmie, w emocjach, energii oraz w funkcjach poznawczych. Hormony są “chemicznymi posłańcami”, którzy krążą po organizmie przez krwiobieg i koordynują krytyczne funkcje naszego organizmu. Mogą one zwiększać lub zmniejszać natężenie impulsów nerwowych, a także pełnią rolę neuroprzekaźników.
Podwzgórze, przysadka i szyszynka odgrywają szczególnie ważną rolęw doświadczeniach duchowych i zostaną właśnie opisane w dalszej części artykułu.
Związek pomiędzy podwzgórzem a przysadką
Dzięki dostępowi do obudwóch układów – nerwowego i hormonalnego, podwzgórze odgrywa kluczową rolę w łączeniu tych dwóch układów oraz w aktywacji szyszynki. Jest ono takzę związane z układem limbicznym, centrum naszych uczuć i emocji. Razem z przysadką mózgową, podwzgórze ma zdolność do wpływania na większość głównych systemów i funkcji narządów w organizmie, jak również naszych emocji. Razem regulują wszystkie nasze podstawowe procesy życiowe, w tym temperaturę ciała, głód, pragnienie, zmęczenie, wzrost, sen, wagę, funkcje seksualne, łagodzenie bólu, ciśnienie krwi, rytm dobowy i odpowiedzi na stres takie jak walka czy ucieczka.
Podwzgórze jest wielkości migdałów i znajduje się tuż za skrzyżowaniem nerwu wzrokowego., wydziela ono neurohormony, które komunikują się z przysadką mózgową, sygnalizując uwalnianie lub hamowanie kluczowych hormonów przysadki mózgowej, co z kolei harmonizuje i aktywuje funkcje gruczołu szyszynki.
Przysadka mózgowa ma dwa główne płaty, które są wyraźnie różne pod względem anatomicznym, funkcjonalnym oraz embriologicznym. Łącznie przysadka jest wielkości ziarnka grochu, jest umiejscowiona poniżej podwzgórza, w okolicy kostnego zagłębienia zwanego siodłem tureckim (sella turcica). Ponieważ przysadka jest umiejscowiona w kostnym klinie, jest wrażliwa na niezgodność lub ograniczenia ruchu tej kości. Jeśli naciśniesz swoim językiem na podniebienie w miejscu podniebienia miękkiego, naciskasz właściwie spodnią część przysadki.
Podwzgórze komunikuje się z przedniego płata przysadki mózgowej przez naczynia krwionośne i łączy się bezpośrednio z płatem bocznym za pośrednictwem trzonu mózgu. Przysadka bywa często nazywana zawiadowcą mózgu ponieważ wydaje się, że kontrolując układ hormonalny, podzwórze ogrywa ważniejszą rolę w systemie niż początkowo sądzono. Podwzgórze odbiera i łączy informacje od reszty ciała, a następnie wydziela neurohormony, które uwalniają lub hamują główne hormony przysadki. Dzięki sygnalizacji i kierowaniu przysadką, podwgórze odgrywa kluczową rolę w układzie endokrynologicznym, a co za tym idzie odgrywa również ważną rolę w szerszym znaczeniu dla aktywacji gruczołu szyszynki.
Funkcje przysadki w zdrowiu fizycznym i duchowym przebudzeniu
Przedni płat przysadki wydziela siedem kluczowych hormonów, które są związane z laktacją, uwalnianiem testosteronu, produkcję płci, tarczycy i hormonu wzrostu. Płat tylny nie wytwarza hormonów, ale zapisuje i uwalnia dwa najważniejsze hormony dla mózgu: oksytocynę i wazopresynę. Oksytocyna sprzyja instynktom macierzyńskim, jest związana z uczuciem przyjaźni, zaufania i przyjemności seksualnej. Wazopresyna wpływa na rytmy dobowe, reabsorpcję wody do krwiobiegu, a także stymuluje instynkty ojcowskie, ochronne i opiekuńcze.
Przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za nasz wzrost i wiele aspektów zdrowia, jest również istotna dla procesu aktywacji gruczołu szyszynki. Kiedy zaczyna wibrować sychronicznie z szyszynką, nasza inspiracja rośnie i odnawiamy się zarówno fizycznie jak i duchowo.
Szyszynka
Szyszynka znajduje się w środkowej części mózgu, nieco za i powyżej przysadki mózgowej. Ponieważ szyszynka jest zanurzona w płynie mózgowo-rdzeniowym i ma większy przepływ krwi na objętość niż jakikolwiek inny organ w naszym ciele, może to być także gruczoł o najwyższej koncentracji energii w organizmie. Poza wysokimi stężeniami CSF (płynu mózgowo-rdzeniowego) i krwi, szyszynka jest dominującym źródłem melatoniny w organizmie.
Melatonina i szyszynka
Melatonina jest istotna ze względu na wpływ na nasze samopoczucie, fukcje układu immunologicznego, rytm dobowy oraz ilość i jakość naszego snu. Melatonina jest znana jako środek przeciw starzeniu się i antystresowy, ponieważ hamuje wydzielanie kortyzolu oraz jest silnym antyoksydantem.
Wytwarzanie melatoniny przez szyszynkę jest aktywowane w ciemności i hamowane przez światło. Po uwolnieniu melatonina krąży w mózgu poprzez płyn mózgowo-rdzeniowy i dostaje się do naczyń krwionośnych, do dystrybucji do reszty organizmu. Kiedy poziom melatoniny jest zakłócony, ludzie mogą doświadczać wahania nastroju, depresji oraz zaburzeń sezonowych.
Serotonina i inne związki neurochemiczne zwiększające świadomość uwalniane przez szyszynkę
Oprócz produkcji melatoniny, zdrowy, aktywny gruczoł szyszynki metabolizuje również inne związki neurochemiczne, które koordynują procesy fizyczne i emocjonalne na poziomie komórkowym. Neurochemiki te, w tym pinoliny i DMT, łączą ciało i umysł, jak się przypuszcza. Szyszynka ogrywa kluczową rolę w wytwarzaniu takich substancji neurochemicznych, ponieważ ma jeden z najwyższych stężeń serotoniny w organizmie i jest krytycznym prekursorem tejże właśnie.
Duchowe aspekty szyszynki
Ze względu na swoją ważną rolę, nie jest niczym zaskakującym, że zdrowa i aktywna szyszynka jest łączona z duchowością od tysiącleci. Jej kształt szyszki sosnowej możemy odnaleźć w sztuce i artefaktach wielu starożytnych kultur i tradycji, gdzie wiąże się ją z oświeceniem i nieśmiertelnością. Starożytni Egipcjanie czcili ten maleńki gruczoł, oddzielając i zachowując go nawet w procesie mumifikacji.
Dzięki kolcom i spiralom, symbol szyszki ilustruje idealny wzrost sekwencji ciągu Fibonacciego – symbolizując jednoczącą siłę, która leży u podstaw stworzenia, uosabianą przez aktywny gruczoł szyszynki.
Szyszynka – klucz do otwarcia trzeciego oka
Tradycje duchowe łączą szyszynkę z otwieraniem trzeciego oka dla wewnętrznych wizji, mądrości i intuicji. Badana naukowe zaczynają potwierdzać związek pomiędzy szyszynką a wizjom. Badania porównawcze z dziedziny anatomii, fizjologii i biochemii szyszynki oraz siatkówki oka w szerokim zakresie gatunków zwierząt sugerują, że oba organy dzielą te same ścieżki ewolucyjne i rozwojowe. Nowoodkryte pradawne gatunki jaszczurek, takie jak Tuatara posiadają szczątkowe, światłoczułe trzecie oko ze szczątkową soczewką, rogówką oraz siatkówką.
Inne gatunki, takie jak żaby i minogowate mają także “szyszynkowe oczy”. U ludzi komórki szyszynki przypominają w budowie komórki siatkówki, a białka, z których są zbudowane, nie występują nigdzie indziej w ciele. Czułość szyszynki jest czymś wspólnym dla wielu różnych gatunków, u ludzi jest związana z otwarciem trzeciego oka.
Melatonina i Molekuła Duszy
Pod zwględem duchowego doświadczenia, melatonina uspokaja ciało i umysł, dzięki czemu otwiera dostęp do wyższej świadomości. Zarówno pinolina i DMT, wydzielane przez zdrowy, aktywny gruczoł szyszynki, są psychoaktywne, powodując zmiany percepcji, nastroju, świadomości, poznania i zachowania. Pinolina umożliwia wizje i stany snu podczas zachowania stanu świadomego umysłu. Była stosowana przez starożytnych Egipcjan i Zoroastrian w swoich rytuałach. Pomaga ona w replikacji DNA i mówi się, że rezonuje z impulsem życia, około 8 cykli na sekundę.
DMT jest wytwarzana w szyszynce podczas stanów głębokiej medytacji i w nadzwyczajnych stanach skrajnego stresu, między innymi podczas narodzin, ekstazy seksualnej, czy doświadczeń bliskich śmierci. Jest ona również uwalniana do kwriobiegu podczas snu w fazie REM (Rapid Eye Movement). DMT łączy ciało i ducha ze względu na swoje właściwości wizjonerskich doświadczeń w stanach transcendentalnej świadomości. Jeśli czytelnika zainteresuje temat DMT czy osławionej już Ayahuaski odsyłam do książki Ricka Strassmana, naukowca, psychiatry klinicznego, p.t. :”DMT – Molekuła Duszy”, opisująca badania kliniczne nad działaniem dimetylotryptaminy (DMT) na człowieka.
Jeśli interesują was rośliny psychoaktywne – polecamy doskonały prezent pod choinkę. Niesamowicie bogatą, pięknie wydaną Encyklopedię Roślin Psychoaktywnych !! (“The Encyclopedia of Psychoactive Plants” – Christian Ratsch)
Szyszynka i drgania
Aktywowanie i pobudzanie szyszynki może być również osiągane poprzez odpowiednie wibracje. Rytmiczne drgania mogą mieć ogromny wpływ na nasze poznanie, emocje i ogólny stan fizyczny. Wiemy to zarówno intuicyjnie jak i doświadczamy tego bezpośrednio, np. poprzez muzykę wpływającą na nasz nastrój, pamięć i fizjologię. W 1980 roku francuski muzyk Fabien Maman zbadał wpływ wibracji dźwiękowych na komórki i okazało się, że dźwięk może zniszczyć komórki rakowe i pobudzać te zdrowe. Dzisiaj, rodzice doskonale wiedzą, że aby stymulować rozwój mózgu u swoich dzieci przed i po narodzeniu warto puszczać im muzykę klasyczną.
Przewodni rytm, zwany także rezonansem, występuje wtedy gdy dwie formy falowe zaczynają drgać dokładnie w tym samym tempie. Gdy podzwgórze i przysadka zaczynają doświadczać tych samych wibracji co szyszynka, cały nasz system może przesunąć się ku harmonii.
Taoiści (Daoiści) uważają, iż Gwiazda Polarna jest źródłem tego pierwotnego impulsu. Drgania pochodzące od tej gwiazdy były kluczowe według nich, dla pierwszych ewolucyjnych form życia na Ziemi. Powiada się nawet, że zdolność Ziemi do podtrzymywania życia jest związana z nachyleniem planety w stosunktu do Gwiazdy Polarnej. Ta orientacja maksymalizuje środowisko dla roślin i zwierząt. Ze względu na duża moc Gwiazdy Polarnej i jej olbrzymi wpływ, wiele ćwiczeń Qi Gong celowo tworzy połączenie z Gwiazdą Polarną. Według Taoistów, gwiazda ta emituje pulsujące wibracje, które wpływają i aktywują szyszynkę. Gdy gruczoł szyszynki pozostaje w synchronizacji z Gwiazdą Polarną, to według nich, otrzymuje informację kosmiczną i przekazuje ją do podzwgórza i przysadki poprzez zjawisko rezonansu. Z kolei stamtąd informacje wędrują do serca, która łączy się z resztą ciała we własnym pulsie elektromagnetycznym.
Pole magnetyczne i szyszynka
Poza tym, że jest wrażliwa na światło i wibrację, szyszynka aktywuje się częściowo w wyniku wystawienia na działanie pól magnetycznych. Badania ptaków i innych zwierząt doprowadziły do wysnucia wniosków, iż gruczoł szyszynki monitoruje pole magnetyczne i wspomaga organizm w orientacji przestrzennej, działając jako centrum nawigacji. Ta swoista właściwość działania jako megnetyczny receptor wyjaśnia, dlaczego burze geomagnetyczne i stres środowiskowy może mieć wpływ na szyszynkę, co prowadzi do zaburzenia rytmu dobowego i wydzielania melatoniny.
Jak już wspomniałem wcześniej, serce wytwarza silne pole elektromagnetyczne, które przenika całe ciało. Kiedy serce aktywowane zostaje wysokimi częstotliwościami miłości i współczucia, jego pole elektromagnetyczne wzmacnia się a zasięg powiększa. Wrażliwość szyszynki na pole i energię elektromagnetyczną powoduje, że zaczyna niejako wibrację i aktywację w połączeniu z sercem. Ponieważ te dwa organy współistnieją ze sobą, ich wysoka wibracja otwiera trzecie oko dla większej inspiracji, intuicji oraz wizji wewnętrznych. Ze względu na połączenie szyszynki z orientacją przestrzenną oraz rytmem dobowym, nasze postrzeganie czasu i przestrzeni często zmienia się gdy szyszynka znajdzie sie w pobudzonym stanie. Takie doświadczenia zostały często opisywane przez medytujących i praktyków Chi Kung od tysiącleci, a badania naukowe dostarczają nam teraz liczne wyjaśnienia tych zjawisk.
Kryształowy Pałac
W praktykach taoistycznych, region mózgu ograniczony przez szyszynkę, przysadkę oraz podwzgórze nazywa się Kryształowym Pałacem. Kryształowy Pałac znajduje się pomiędzy lewą a prawą półkulą mózgu oraz pomiędzy przodomózgowiem, częścią odpowiedzialną za rozum, myślenie, a tylną częścią mózgu odpowiedzialną za instynkty. Wiele praktyk medytacyjnych wspomina Kryształowy Pałac, ale niektórzy ludzie mają problem z lokalizacją tego regionu, gdyż struktury te ukryte są wewnątrz czaszki i nie mogą być bezpośrednio dotknięte.
Przy odrobinie praktyki można w prosty sposób pobudzić ten obszar i aktywować te duchowe gruczoły poprzez naszą świadomość i intencję. Położenie szyszynki jest często określane jako środek głowy, na poziomie brwi, trochę ponad i za przysadką i podwzgórzem. Za oczami, nerwy wzrokowe krzyżują się w skrzyżowanie wzrokowe. Poniżej tego skrzyżowania nerwu wzrokowego jest przysadka mózgowa, która siedzi w tzw. tureckim siodle. Powyżej z tyłu skrzyżowania nerwu wzrokowego jest podwzgórze.
Szyszynka i jej związek ze światłem
Wszystkie trzy gruczoły Kryształowego Pałacu są niezwykle wrażliwe na światło. Przed rokiem 2002 nauka była świadoma dwóch form receptorów światła w oku: stożków (do widzenia barw) oraz pręcików (do widzenia w słabym świetle). W 2002 roku naukowcy odkryli trzeci fotoreceptor – komórki w siatkówce, które zawierają wrażliwy na światło barwnik o nazwie melanopsyna. Komórki te wysyłają wiadomości do jądra nadskrzyżowaniowego i podzwgórza. Jądro nadskrzyżowaniowe jest odpowiedzialne za kontrolowanie rytmu dobowego, który wpływa na nasze fukcje snu, czujność, gospodarkę hormonalną, temperaturę oraz trawienie.
Gdy podzwgórze otrzymuje informację o obecności lub braku światła, wysyła sygnały szyszynce do aktywacji i uruchomienia bądź hamowania produkcji kortyzolu i melatoniny. Zmiana poziomu melatoniny powodują kaskadę zmian w jądrze nadskrzyżowaniowym, przysadce mózgowej oraz w siatkówce oka. Przysadka reaguje również na światło poprzez uwalnianie wazopresyny, która wpływa z kolei na jądro nadskrzyżowaniowe, aby dostosować nasz zegar dobowy.
Oprócz światła wykrytego oczami, obecne badania wskazują, że całe ciało działa niejako jako słaby detektor światła. Światło świecące na dowolną część ciała może być wykryte, sygnalizując jądro nadskrzyżowaniowe i szyszynkę o zaprzestaniu produkcji melatoniny. Można bez problemu zauważyć, iż podczas niezbyt słonecznych, świetlistych dni, nasz organizm łatwiej osiąga stan relaksu i w ogóle jest o wiele mniej pobudzony. Wiele osób uważa, że usunięcie źródła światła z sypialni może być niezwykle pomocne w optymalizacji cykli snu, w poprawie ogólnego stanu zdrowia i silnie stymulujące aktywację gruczołu szyszynki.
Koniec części pierwszej…!
A w części drugiej opisuję szczegółowe techniki (między innymi Qi Gong) mające na celu pobudzenie i harmonizację Kryształowego Pałacu. Koniecznie zapiszcie się na NEWSLETTER aby tego nie przegapić!