Jest istotny powód, dla którego tak wiele ludzi na całym świecie zajmuje się praktyką jogi. Ludzie ci po prostu czują się lepiej. Aby spojrzeć nieco obiektywnie na te subiektywne odczucia warto przyjrzeć się nieco dowodom naukowym.
Zachodnia medycyna sugeruje, iż regularna praktyka jogi zwiększa aktywność przywspółodczulnego układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za cykl czuwania i odpoczynku organizmu i sprawia, że praktyk jogi czuje się bardziej wypoczęty i zrelaksowany.
Joga zmniejsza stres, w tym stres związany z pracą. W porównaniu do innych form ćwiczeń fizycznych, joga okazała się rownie skuteczna lub często lepsza od tradycyjnych ćwiczeń zarówno u osób zdrowych jak i chorych.
Chcesz być z nami na bieżąco? Nie zapomnij o zapisaniu się do NEWSLETTERA!
Praktykowanie jogi może być szczególnie korzystne, jeśli borykasz się z wyzwaniami, które mają wpływ na twoje dobre samopoczucie psychiczne, takie jak problemy z pamięcią, lęk, zaburzenia koncentracji i inne. Lista jest na prawdę długa.
Warto również wiedzieć, że jo nie jest zestawem akrobatycznie wyglądających ćwiczeń, póz i skręcania ciała w pozornie niemożliwe kształty. W jodze chodzi przede wszystkim o filozofię życia, ćwiczenie oddechu, medytację (o której pisaliśmy już wcześniej co nieco w jednym z artykułów) oraz proste gesty, mudry. które zwiększają twoją świadomość.
W niniejszym artykule opisujemy jedenaście ważnych mundr, które mogą działać jako silny środek terapeutyczny. Większość z nich może być wykonywana o każdej porze dnia, w ramach indywidualnej praktyki jogi lub gdy jesteś w podróży i nie masz zbyt wiele czasu i miejsca, aby rozłożyć swoją matę do jogi i oddać się praktyce na dłuższy czas.
Czym są Mudry
Często możecie usłyszeć, że wasze zdrowie jest w waszych rękach. Możemy to potraktować dosłownie. Mudry to gesty palców i dłoni, które można przyjąć podczas medytacji lub pranajamy (ćwiczenia oddechowe, na temat których opublikujemy wkrótce ciekawy artykuł). Mudry są uważane za rytualne gesty i możemy się z nimi zapoznać dzięki przedstawieniom w licznych starożytnych manuskryptach i obrazach hinduistycznych oraz buddyjskich. Mundry mogą jednak obejmować całe ciało.
Według tradycji jogi, mudry kierują przepływem energii w ciele i do niego, stymulują różne obszary mózgu. Przyczyniają się one do utrzymania zdrowia i mogą pomóc w przezwyciężeniu różnych dolegliwości. W kontekscie ezoterycznym, każdy palec odpowiada jednemu naturalnemu elementowi. Te pięć elementów to: powietrze, ogień, woda, ziemia i eter.
Jedenaście mundr dla poprawy zdrowia
-
Gyan Mudra – Mudra Wiedzy
Jak sama nazwa wskazuje, ta mudra zwiększa nasze zdolności poznawcze, poprawia pamięć oraz koncentrację. Pobudza gruczoły pszystadki i układ hormonalny, a także pomaga w bezsenności. Często możemy zobaczyć tą mudrę używaną podczas medytacji.
Ułożenie palców: Należy polączyć ze sobą czubek kciuka i palca wskazującego. Pozostałe trzy palce powinny być w miarę wyprostowane i jednocześnie rozluźnione.
Dalsze instrukcje: tą mudrę można robić o każdej porze dnia, ale najbardziej korzystna jest o wczesnych godzinach porannych. Może być stosowana w pozycji stojącej, siedzącej a nawet w pozycji leżącej. -
Vayu Mudra – Mudra Wiatru
Ta mudra wypuszcza niejako nadmiar powietrza z żołądka i może być korzystna dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób, reumatycznego zapalenia stawów, chorobę Parkinsona, porażenia kręgosłupa szyjnego, rwę kulszową.
Chcesz być z nami na bieżąco? Nie zapomnij o zapisaniu się do NEWSLETTERA!
Ułożenie palców: w każdym z palców z wyjątkiem kciuka znajdują się trzy kości. Palec wskazujący zginamy tak, aby dotykał opuszkiem podstawy kciuka. Kciukiem lekko go przyciskamy, a pozostałe palce (środkowy, serdeczny i mały) trzymamy w miarę wyprostowane i rozluźnione. Kciuk powinien czuć lekki nacisk.
Dalsze instrukcje: Tą mudrę można uprawiać o każdej porze dnia, z pełnym bądź na pusty żołądkiem. Aby zgłagodzić bóle, przytrzymaj ją przez 45 minut i rób to regularnie. Po osiągnięciu pożądanych korzyści, należy zaprzestać jej praktykowania, gdyż długotrwałe jej stosowanie może spowodować brak równowagi w organizmie.
-
Prithvi Mudra – Mudra Ziemi
Ta mudra jest szczególnie korzystna, gdy czujesz się wyczerpany i zestresowany. Poprawia ona krążenie krwi w sposób naturalny i zmniejsza osłabienie.
Ułożenie palców: stykamy, lekko przyciskając, opuszkami palec serdeczny i kciuk, a pozostałe dwa palce pozostawiamy swobodnie wyprostowane i rozszerzone.
Dalsze instrukcje: Najkorzystniej jest wykonywać tę mudrę rano, ale można również ją praktykować podczas pracy w ciągu dnia. -
Agni Mudra – Mudra Ognia
Agni Mudra może być również nazywana Surya Mudra – Mudra Słońca. Stymuluje ona tarzczycę i reguluje trawienie, problemy z wagą oraz niepokój.
Ułożenie palców: zegnij palec serdeczny i dociśnij go lekko drugą kością kciuka, opuszkiem. Pozostałe palce pozostają wyciągnięte.
Dalsze instrukcje: Ta mudra powinna być stosowana tylko w godzinach porannych, na czczo, w pozycji siedzącej. Należy utrzymać ją przez 5 do 15 minut, dwa razy dziennie. Jeśku czujesz się bardzo słaby nie praktykuj tej mudry. Nie należy też przesadzać z tą mudrą podczas upałów. -
Varun Mudra – Mudra Wody
Ta prosta mudra pomaga w regulacji płynów w organizmie i jest znana z korzystnego wpływu na skórę. Nawilża ją i dodaje jej blasku.
Ułożenie palców: Delikatnie dotykamy czubkami kciuk z małym palcem, reszta palców pozostaje wyprostowana.
Dalsze instrukcje:Należy się upewnić, iż nie zostanie naciśniety kciukiem panokieć małego palca gdyż może to spowodować odwodnienie. Ponadto, osoby z astmą i problemami z oddychaniem powinny unikać tej figury. Mudra ta może być wykonywana o każdej porze dnia, najlepiej w pozycji siedzącej. -
Shunya Mudra – Mudra Nieba
Ta postawa jest przydatna dla osób z problemami słuchu, a także pomaga w bólach ucha.
Ułożenie palców: Zegnij palec środkowy i umieść nad nim kciuk, lekko dociśnij drugą kostką kciuka. Palec środkowy powinien dotykać podstawy kciuka. Pozostałe palce powinny być wyprostowane i rozluźnione.
Dalsze instrukcje: Jeśli próbujesz pozbyć się bólu ucha, powinieneś zastosować pełną koncentrację. Kiedy zaobserwujesz korzyści zaprzestaj praktykowania tej mudry. -
Prana Mudra – Mudra Życia
Jak sama nazwa wskazuje, jest to bardzo ważna mudra, która równoważy energię całego organizmu. Odżywia ona organizm i poprawia jego odporność. Może być również stosowana na bezsenność, problemy ze wzrokiem i na czczo, ponieważ zmniejsza bóle głodowe.
Chcesz być z nami na bieżąco? Nie zapomnij o zapisaniu się do NEWSLETTERA!
Ułożenie palców: Dotknij czubkiem kciuka końce małego i serdecznego palca. Dwa pozostałe palce trzymaj wyprostowane i rozluźnione.
Dalsze instrukcje:Mudrę tą można wykonywać o każdej porze dnia. Wykonywana regularnie sprawi, że poczujesz się o wiele bardziej aktywny i pełna energii. -
Apanu Vaya Mudra – Mudra Serca
Ta mudra wzmacnia serce. Jest bardzo korzystna dla osób, które przeszły zawał serca i powinna być wykonywana codziennie. Jest również nazywana mudrą ratującą życie, ze względu na skuteczność pomocy doraźnej przy zawale serca.
Ułożenie palców: Palec wskazujący należy zgiąć tak, aby czubkiem dotknął podstawy kciuka, natomiast palce serdeczny, środkowy i kciuk stykamy opuszkami, mały palec pozostaje wyprostowany.
Dalsze instrukcje: Ćwicz tą pozycję tak często jak to tylko możliwe. Jeśli masz problemy z sercem utrzymuj mudrę przez co najmniej 15 minut. -
Linga Mudra – Mudra Podnosząca
Mudra ta mobilizuje siły obronne organizmu i jest pomocna przy przeziębieniach, kaszlu, grypie i zapaleniu płuc. Powoduje wewnętrzne rozgrzanie i uwalnianie śluzu, który zbiera się w płucach.
Ułożenie palców: Dłonie składamy razem wewnętrznymi powierzchniami, a palce splatamy. Wystający kciuk otaczamy “obręczą”, którą tworzy palec wskazujący z kciukiem drugiej ręki.
Dalsze instrukcje: Nie wolno stosować tej pozycji zbyt długo, ponieważ może wywołać uczucie zobojętnienia i letargu. Jest to sygnał do przerwania ćwiczenia. -
Apana Mudra – Mudra Energii
Ta pozycja przeciwdziała bólowi, wydala z organizmu różne trucizny i zanieczyszczenia, leczy dolegliwości i choroby układu moczowego. Szczególnie wskazana przy zatruciach.
Ułożenie palców: Należy połączyć opuszki palców: środkowego, serdecznego i kciuka. Pozostałe dwa palce, wskazujący i mały powinny być swobodnie wyprostowane.
Dalsze instrukcje: Mudrę tą można praktykować cały dzień, jednak najkorzystniej jest robić to wieczorem. Po ustąpieniu dolegliwości należy zaprzestać jej praktykowania. -
Shankh Mudra – Mudra Muszli
Mudra Muszli pomaga przy wszystkich dolegliwościach gardła i krtani, leczy chrypkę. Może wzmocnić i polepszyć głos, gdyż jest związana z głosem i śpiewem. Tak często przy śpiewie trzymają ręce śpiewacy operowi.
Ułożenie palców: Łączymy cztery palce prawej ręki i obejmujemy nimi kciuk lewej. Kciuk prawej ręki powinien dotykać wystającego środkowego palca lewej ręki (palce nie mogą być spięte).
Dalsze instrukcje: Mudrę tą można uprawiać codziennie, o każdej porze dnia.
Pozostaje mi życzyć wam zdrowia i wytrwałości. Cieszcie się swoją praktyką jogi i mundr!
Kto to pisze?
Piszemy PRZYJRZEĆ, nie przyjżeć
https://jaksiepisze.pl/przyjzec-czy-przyjrzec/
układ przywspółczulny, nie współodczulny
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_przywsp%C3%B3%C5%82czulny
Piszemy: Chcesz być z nami na BIEŻĄCO, nie bierząco
Piszemy: gruczoły PRZYSADKI, nie gruczoły pszystadki
Piszemy: ORGANIZMIE, nie organiżmie.
Jeśku czujesz
panokieć małego palca
Artykuł ciekawy, ale czytanie powoduje ,,bul zembuff”
Masz rację, sporo błędów – zawiodła korekta. Błędy już poprawiono, dziękujemy !