Fale mózgowe

Fale mózgowe i ich metody ich transformacji. Część I – częstotliwości pracy mózgu, czyli co nam w głowie szumi?

Czym są w ogóle fale mózgowe ?

U podstaw wszystkich naszych myśli, uczuć i zachowań leży komunikacja między neuronami w obrębie naszego mózgu. Fale mózgowe są emitowane przez elektryczne impulsy, komunikujących się z sobą całych mas neuronów.
Fale mózgowe są wykrywalne przy użyciu czujników rozmieszczonych na skórze głowy. Można je podzielić na pasma częstotliwości, aby opisać ich znaczenie oraz funkcje. Przydatną analogią może być spojrzenie na fale mózgowe jak na nuty. Fale o niskiej częstotliwości są niczym głęboko penetrujący basowy bit, podczas gdy wysokie częstotliwości są bardziej subtelne, niczym wysokie tony fletu. Zupełnie jak w muzyce symfonicznej tony wysokie, średnie oraz wysokie łączą się ze sobą i współtworzą harmonię, muzykę mózgu.

neurony

Nasze fale mózgowe zmieniają swoją częstotliwość w zależności od tego, co robimy w danej chwili i co czujemy czy myślimy. Wolniejsze fale mózgowe dominują wtedy gdy czujemy się powolni, zmęczeni, ociężali bądź rozmarzeni. Wyższe częstotliwości są emitowane gdy czujemy się pobudzeni, jesteśmy w stanie podwyższonej świadomości bądź wytężonego wysiłku umysłowego.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1-seance-de-pandorastar.jpg

Częstotliwości fal mózgowych

Medytacje, mantry, gra na bębnach, hipnoza, to zjawiska zmieniające stan fal mózgowych. Dzięki nim możemy więc dotrzeć do odmniennych warst rzeczywistości, które umysł musi na odsunąć niejako na bok, gdy zaczynamy obsorbować się codziennością.

mozg

Częstotliwość fal mózgowych mierzona jest w herzach (Hz) – czyli cyklach na sekundę. W przypadku fal mózgowych mamy do czynienia z następującym podziałem wyznaczającym powolne, umiarkowane oraz szybkie fale:

  • INFRA-LOW (poniżej 0,5Hz) – ILF (Infra-Low-Frequency)

Fale mózgowe o tak niskiej częstotliwości są zwane inaczej Slow Cortical Potentials (Potencjały Wolnokorowe). Są uważane za podstawowe rytmy korowe, które leżą u podstaw wyższych funkcji naszego mózgu. O falach Infra-Low wiemy jak do tej pory bardzo niewiele. Ich bardzo mała częstotliwość jest niezwykle trudna do wykrycia i trudno zmierzalna. Dotychczas, dokonanych zostało bardzo niewiele badań w tym zakresie. Wydaje się, iż fale mózgowe Infra-Low odgrywają jakąś rolę w fukncji czasu w mózgu oraz połączeń neuronalnych.

O falach tych niskich częstotliwości możemy myśleć jako o dnie oceanu. Jego małe przesunięcie może mieć olbrzymi efekt na jego powierzchni.

W Londynie znajduje się klinika, oferująca zabiegi z biofeedback’u tych fal mózgowych, jadnak póki co, są to zabiegi eksperymentalne, choć ich efekty są niezwykle obiecujące.

  • FALE DELTA (0.5-4Hz) – najwolniejsze, ale najgłośniejsze fale mózgowe

Fale mózgowe delta są powolne, ale niezwykle głośne. Cechuje je niska, głęboko penetrująca, jak bicie bębna częstotliwość. Są one generowane podczas najgłębszej medytacji, w fazie mocnego snu bez marzeń sennych, w stanach bardzo głębokiej relaksacji, jedności, czystego istnienia, leczenia. Fale te zawieszają niejako świadomość zewnętrzną i są źródłem empatii. W tym stanie mózgu stymulowane są procesy regeneracji ran oraz leczenia. Dlatego głęboki, regenerujący sen jest tak istotny w procesie leczenia i gojenia ran.

  •  FALE Theta (4-8Hz) – intensywna medytacja, marzenia senne, wizualizacje

Fale mózgowe theta występują w czasie snu, są dominujące w stanach głębokiej medytacji i relaksacji, lekkiego snu, marzeń sennych, wnikania w siebie, dużej koncentracji umysłu na wnętrzu, wizualizacji, intuicji, wewnętrznego przewodnictwa oraz dostępu do podświadomości. Fale tej częstotliwości działają jak brama do naszego procesu uczenia się i pamięci. W stanie emisji fal theta nasze zmysły są wycofywane ze świata zewnętrznego i koncetrują się na sygnałach płynących ze świata wewnętrznego. W tym stanie jesteśmy niczym we śnie, możemy doświadczać następujących efektów: żywe obrazy, wizualizacje, intuicja i dostęp do informacji z poza naszej normalnej, codziennej świadomości. Jest to niejako miejsce, gdzie trzymamy nasze lęki, trudne historie, traumy i koszmary.

  • Fale Alfa (8-12Hz) – cicho płynące myśli, rozluźnienie, refleksja

Fale mózgowe alfa dominują podczas cicho płynących myśli i w niektórych stanach medytacyjnych. Stan alpha jest niczym “potęga teraźniejszości“. Jest to również stan spoczynku dla mózgu. Fale alfa wspomagają ogólną koordynację, spokój umysłu, czujność i integrację ciała z psychiką. Oberwuje się je w stanach rozwiązywania problemów, zdobywania wiedzy, refleksji. Jest to stan bardzo korzystny dla inspiracji i procesów uczenia się.

  • Fale Beta (12-38Hz) – normalny stan czuwania świadomości

Fale te są obecne w stanie normalnego czuwania świadomości, kiedy uwaga skierowana jest w stronę zadań poznawczych, w stronę świata zewnętrznego. Fale beta to “szybka” aktywność, obecna gdy jesteśmy pobudzeni, zaangażowani w rozwiązywanie problemów, oceny, podejmowanie decyzji i zaabsorbowani w procesy poznawcze naszego umysłu. Jest to stan gdzie zaangażowane jest często wszystkie pięć zmysłów zewnętrznych, logika umysłu oraz proces sięgania w głąb pamięci bazującej na tych pięciu zmysłach.
Fale beta dzielone są dodatkowo na trzy zespoły: Lo-Beta (beta1, 12-15Hz) – jest to “bieg jałowy, luz” lub zaduma, Beta (beta2, 12-22Hz) jest to wysokie zaangażowanie lub aktywne zastanawianie się nad czymś oraz zaspół fal Hi-Beta (beta3, 22-38Hz) – wysoce skomplikowany proces myślowy, integrowanie nowych doświadczeń, wysoki niepokój lub podniecenie. Ciągła praca mózgu w tej częstotliwości nie jest zbyt optymalna i pożądana, gdyż mózg ma wtedy zapotrzebowanie na gromne ilości energii.

  • Fale Gamma (38-42Hz) – przetwarzanie informacji

Fale gamma to najszybsze z fal mózgowych i odnoszą się one do jednoczesnego przetwarzania informacji z różnych obszarów mózgu. Mózg przekazuje chce wtedy przekazywać informację jak najszybciej i umysł musi być wtedy cicho. Fale gamma zostały kiedyś odrzucone, pominięte w badaniach jako “niechciany, zapasowy hałas mózgu“, dopóki naukowcy nie odkryli, że fale te są niezwykle aktywne w stanach miłosnego uniesienia, altruizmu i “wyższych cnót“.
Źrodło generowania fal gamma pozostaje nadal tajemnicą, gdyż częstotliwości tych fal leża poza granicą częstotliwości możliwych do wygenerowania przez impulsy neuronowe. Przypuszcza się, że rytm gamma moduluje percepcję i świadomość oraz ze zwiększona emisja fal gamma cechuje stan poszerzonej świadomości i duchowości obecnej w wielu kulturach wschodu.

I to na tyle jeśli chodzi o częstotliwości fal mózgowych i ich właściwości.

W następnej części zajmiemy się metodami wpływania na nie, za pomocą kilku technik medytacyjnych, transowych oraz osiągnięć technologicznych. Czekajcie na część drugą i udostępniajcie nasz magazyn wśród znajomych !

Zespół
Alternatywne Życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.