Żeński kwiatostan Cannabis

Bitwa o marihuanę. Palić czy zakazać? Część I – historia Cannabis – sinusoida prohibicji.

Ostanie wiadomości w publicznej telewizji zainspirowały mnie do napisania paru słów o ten sławnej – niesławnej używce, narkotyku, czy lekarstwie.

„Prohibicja narkotykowa jest w rzeczywistości gorsza od prohibicji alkoholowej, która nie robiła przestępców z pijących alkohol” [Levine H. H. G., Reinarman C., The trouble with drink and drugs: why prohibition and criminalization matter, „Addiction” 2010, t. 105, s. 806–807.].

Na początek, abyście mieli ogólny obraz zjawiska, które śmiało mogę nazwać marihuanową sinusoidą akceptacji, zapoznajcie się z krótką historią tej rośliny pod kątem jej zastosowania na tle historycznym.

Historia Cannabis

6000 p.n.e. – Pierwsze wzmianki o zastosowaniu nasion Cannabis jako pożywienia w starożytnych Chinach.

4000 p.n.e. – Włókna Cannabis używane były jako materiał. Odnaleziono pozostałości tkanin konopnych z tego okresu na terenie obecnego Turkmenistanu (Ott J. “Pharmacotheon”. 1993).

2727 p.n.e. – Pierwsze odnotowane wzmianki o zastosowaniu Cannabis jako lekarstwa w Chinach. Najnowsze doniesienia mówią o tym, iż praktycznie w każdym regionie w ówczesnych czasach gdzie konopie rosły, ludzie wykorzystywali je do celów leczniczych.

1500 p.n.e.Scytowie uprawiają konopie wykorzystując ich włókna do produkcji ubrań. W tym samy czasie w Chinach również uprawia się konopie w celach spożywczych oraz na włókna.

Sztuka scytyjska
Sztuka scytyjska

1200-800 p.n.e.Bhang (suszone liście, łodygi i nasiona cannabis) wymieniany jest w hinduskiej świętej księdze Atharwaweda jako “święta trawa“, jedna z pięciu świętych roślin w Indiach. Jest używana medycznie oraz rytualnie jako ofiara dla Śiwy.

700-600 p.n.e. – Zaratustriańska Zend-Avesta, starożytne perskie święte księgi liczące kilkaset tomów, powiada się, iż napisane przez samego Zaratustrę, wspomina o Bhang jako “dobrym narkotyku”.

Zaratustra
Zaratustra

700-300 p.n.e. – Scytowie pozostawiają w grobach królewskich nasiona konopii jako dary dla zmarłego.


Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jeszcze więcej o Cannabis jak i o wielu innych roślinach i grzybach psychoaktywnych polecam zakup bądź wypożyczenie wspaniałej encyklopedii w oparciu o którą powstał ten artykuł: wspaniała “The Encyclopedia of Psychoactive Plants” Christian Ratsch (kliknij na okładkę aby przejść do strony z zamówieniem):

"The Encyclopedia of Psychoactive Plants" Ch. Ratsch
“The Encyclopedia of Psychoactive Plants” Ch. Ratsch

700 p.n.e. – W grobowcu datowanym na ok 700 rok p.n.e. w zespole grobowym Yanghai niedaleko Turpan w Chinach znaleziono psychoaktywne konopie indyjskie (nie włokna) (“Phytochemical and genetic analyses of ancient cannabis from Central Asia”, praca zbiorowa)

500 p.n.e. – Kilkoro Scytów umiera i zostaje pochowanych z kadzielnicami przykrytymi niewielkimi namiotami. Do jednego z namiotów przyczepione zostaje skórzane etui zawierające nasiona dzikich konopii. To pasuje doskonale do opowieści Herodota. Grobowce zostały odkryte w 1940 roku w Pazryk, na północny-wschód od gór Tien Shan, na terenie wspólczesnego Kazahstanu. W tym samy okresie konopie zostają przyniesione przez Scytów na tereny północnej Europy. W pobliżu Berlina na jednym ze stanowisk archeologicznych datowanych na ok 500 rok p.n.e odkopano urnę zawierającą roślinę Cannabis.

500-100 p.n.e.Konopie rozprzestrzeniają się po terenie całej pólnocnej Europy

430 p.n.e.Herodot opisuje rytualne, oczyszczające i rekraacyjne używanie Cannabis przez Scytów (“The Histories. Herodotus of Halicarnassus. 430 B.C.” przetłumaczył G. Rawlinson)

100-0 p.n.e. – Psychoaktywne właściwości konopii zostają pisane w nowej wersji “Pen Ts’ao Ching” – wielkiej księgi zielarskiej, której pierwsza wersja powstała ok. roku 2700 p.n.e.


Chcesz być na bieżąco z podobnymi tematami i wiadomościami ? Zapisz się więc do naszego NEWSLETTERA już teraz!


70 n.e.Dioscorides wspomina o używaniu konopi jako rzymskiego leku.

170 n.e. – Rzymianin Galen wspomina psychoaktywne działanie preparatu z nasion cannabis.

500-600 n.e. – Żydowski Talmud wymienia euforyczne właściwości Cannabis (Abel 1980).

900-1000 n.e. – Uczeni debatują nad zaletami i wadami spożywania haszyszu. Używanie haszyszu rozprzestrzenia sie w niemal całej ówczesnej Arabii.

1090-1256 n.e. – W Korasan w Persji, Hasan Ign al-Sabbah, Stary Człowiek z Gór, rozpoczyna rekrutację do legendarnej sekty zabójców – Assassynów. Według podań zażywali oni regularnie duże ilości haszyszu. Legendy te są jednymi z pierwszych spisanych opowieści z odkrycia stanu odurzenia haszyszem.

Hassan ibn-Sabbah
Hassan ibn-Sabbah

XII w. – Haszysz staje się bardzo popularną używką na całym Bliskim Wschodzie.

XIII w. – Zostaje napisana najstarsza monografia przedstawiająca haszysz, “Zahr al-‘arish fi tahrim al-hashish“.

XIII w. – Ibn al-Baytar z Hiszpanii spisuje psychoaktywne właściwości cannabis.

XIII w. – Arabscy kupcy sprowadzają cannabis do wybrzeży Afryki do Mozambiku.

1271-1295Marco Polo podczas swoich podróży spisuje relacje i historie o Hasanie ibn-Sabbahu i jego Assassynach używających haszysz. Pierwszy raz doniesienia o Cannabis zostają przedmiotem uwagi uczonych ówczesnej Europy.

1378 – Otoman Emir Soudoung Scheikkhouni wydaje pierwszy w historii edykt przeciwko spożywaniu haszyszu.

1526Babur Nama, pierwszy cesarz i założyciel Imperium Mongolskiego uczy się używania haszyszu w Afganistanie

1549 – Angolscy niewolnicy przywożą z sobą marihuanę na plantacje cukrowe w południowo-wschodniej Brazylii. Pozwala się im sadzić marihuanę między rzędami trzciny i palić ją między zbiorami (Courtwright DT. Forces of Habit. Harvard U Press, 2001).

XVI w. – Epicki poemat, “Benk u Bode” napisany przez Mohammeda Ebn Soleimana Foruli z Bagdadu, opisuje dialektyczną i merytoryczną walkę, spór pomiędzy winem a haszyszem.

1606-1632 – Francuskie i brytyjskie kolonie uprawiają konopie włókniste  w koloniach Port Royale (1606), Virginia (1611) i Plymouth (1632).

Późny wiek XVII – Haszysz staje się podstawowym towarem handlowym pomiędzy Centralną a Południową Azją

1798Napoleon odkrywa, iż zwyczaj palenia haszyszu jest ogromnie rozpowszechniony wśród egipskiej niższej klasy (Kimmens 1977). Wprowadza całkowitą prohibicję. Żołnierze porwacający do Francji przywożą tradycję palenia haszyszu ze sobą.

XIX w. – Produkcja haszyszu rozszerza swój obszar od rosyjskiego Turkmenistanu po Jarkend w Chinach.

Współczesna produkcja haszyszu
Współczesna produkcja haszyszu

1809 Antoine Sylvestre de Sacy, wiodący arabista, odkrywa etymologię słów “assassin” oraz “hashishin”.

1840 – W Ameryce, medykamenty wyprodukowane na bazie Cannabis stają się dostępne w aptekach, haszysz można kupić we wszystkich aptekach Persji.

1843Le Club des Hachichins (Hashish Eater’s Club – Klub Zjadaczy Haszyszu) powstaje w Paryżu.

1850 – Haszysz pojawia się w Grecji

1856 – Wprowadzony zostaje brytyjski podatek od obrotu ganją (marihuaną) w Indiach.

1875 – W Grecji rozpoczyna się produkcja haszyszu

1890 – Grecki Departament Wewnętrzny wprowadza zakaz importu, uprawy, produkcji oraz używania haszyszu i marihuany. W tym samym roku haszysz staje się nielegalny również w Turcji.

1894 – Wydany zostaje raport Indyjskiej Komisji ds. Narkotyków w sprawie marihuany.

1893-1894 – 70 000 do 80 000 kilogramów haszyszu jest legalnie importowanych do Indii z Centralnej Azji każdego roku.

Produkcja haszyszu
Produkcja haszyszu

1906 – Powstaje akt prawny “Pure Food and Drug Act” ( “Czyste jedzenie i leki”). Wprowadza on regulację o konieczności odpowiedniego oznakowania produktów zawierających alkohol, opiaty, kokainę oraz cannabis (wszystkie te substancje, są jak dotąd legalne w Ameryce!!). Akt prawny wchodzi w życie 1 stycznia 1907 roku.

początek XX w. – Palenie haszyszu staje się bardzo popularne w regionie Bliskiego Wschodu.

1915-1927 – W USA zostaje wprowadzony zakaz używania Cannabis do celów innych niż medyczne, szczególnie w stanach: Kalifornia, Teksas, Luizjana oraz Nowy Jork. Zbiega się to w czasie z trudnymi początkami Federalnego Biura Śledczego (FBI), które początkowo od 1908 roku było tylko niewielką grupą agentów. Dopiero prohibicja narkotykowa oraz alkoholowa pozwoliła przekształcić ten niewielki oddział w prężnie rozwijającą się organizację rządową.

1920-1930 – Znaczne ilości haszyszu przemycane są do Egiptu z Grecji, Syrii, Libanu, Turcji i Centralnej Azji.

1926 – Libańska produkcja haszyszu osiąga swój szczyt po zakończeniu I Wojny Światowej po czym zostaje objęta prohibicją.

1928 – Rekraacyjne używanie marihuany zostaje objęte zakazem w Wielkiej Brytanii.

1930 – Region Jarkand w Chinach eksportuję 91 471 kg haszyszu legalnie do Indii.

Produkcja haszyszu
Produkcja haszyszu

lata 1930 – Nadal pobierany jest legalny podatek od obrotu haszyszem i marihuaną w Indiach (chyba na przekór byłym Brytyjskim kolonizatorom 🙂 )

1934-1935 – Rząd Chin zaprzestaje upraw i produkcji marihuany i haszyszu. Produkcja tych substancji staje się nielegalna.

1936 – Powstaje propagandowy film “Reefer Madness” aby odstraszyć amerykańską młodzież od używania marihuany.

1937 – USA: Powstaje akt prawny: “The Marihuana Tax Act”, który mówi, iż kupowanie, sprzedaż, oddawanie, przechowywanie konopi bez odprowadzenia odpowiedniego, bardzo wysokiego podatku jest nielegalna. Jest to pierwsza regulacja prawna w USA, regulująca sprzedaż i posiadanie konopi. Niektórzy sądzą, iż powstała za sprawą lobbystów przemysłu bawełnianego, aby wprowadzić monopol na odzież produkowaną z bawełny. Akt prawny zostaje obwołany niezgodnym z konstytucją w głośnej sprawie rządu USA przeciwko Timothy Leary (jeden z inicjatorów ruchu hipisowskiego w USA – więcej o tej barwnej postaci, ikonie kontrkultury przeczytacie na pewno nie raz na łamach naszego magazynu, więc już teraz zapiszcie się do NEWSLETTERA aby tego nie przegapić).

1941-1942 – Ręcznie robiony haszysz Charas z Nepalu zostaje jedną z bardziej popularnych używek w Indiach podczas II Wojny Światowej.

1945 – Konsumpcja haszyszu w Indiach pozostaje nadal legalna.

1945-1955 – Grecja. Konsumpcja haszuszu w rozkwicie.

1950-1960 – Rząd Marokański wydaje milczące przyzwolenie na produkcję haszyszu w górach Rif.


Chcesz być na bieżąco z podobnymi tematami i wiadomościami ? Zapisz się więc do naszego NEWSLETTERA już teraz!


1962 – Pierwszy haszysz wyprodukowany w Marokko.

1963 – Polcja Turecka przechwytuje 2,5 tony haszyszu.

1965 – Pierwsze doniesienia o odmianie Cannabis Afghanica używanej do produkcji haszyszu w północnym Afganistanie.

22.12.1965Timothy Leary i jego 18-letnia córka Susan zostają przeszukani i aresztowaniu w Laredo w stanie Teksas, po tym jak próbowali przekroczyć granicę z Meksykiem. Przy Susan znaleziono 3 uncje marihuany.

1966 – Rząd marokański podejmuje walkę z producentami i rolnikami marihuany i haszyszu w górach Rif.

Plantacja marihuany w górach Rif
Plantacja marihuany w górach Rif

11.03.1966Timothy Leary zostaje skazany za posiadanie marihuany na grzywnę w wysokości 30000$ oraz 30 lat (!!!) w stanowym więzieniu, jego córka Susan zostaje zamknięta w zakładzie poprawczym.

1967 – Pojawia się “Smash” – pierwszy olej z haszyszu. W Kaliforni pojawia się słynny haszysz “Lebanese Red”.

21.08.1968 – W labolatorich zostaje po raz pierwszy zsyntetyzowane THC.

wczesne lata 70-teLebanese Red i Blonde Hashish – wysokiej jakości haszysz pojawia się w zachodniej Europie. Najlepszej jakości haszysz eksportuje się z tureckiego Gaziantep, leżącego przy granicy z Syrią. W tym samy mniej więcej okresie, produkcja haszyszu zostaje zdelegalizowana w Afganistanie po interwencji rządów USA oraz państw Europy.

Haszysz Lebanese Red
Haszysz Lebanese Red

1972Komisja Sharefa apeluje o legalizację marihuanym, bezskutecznie. Medyczne zastosowanie marihuany jest nadal badane.

1973 – Nepal zamyka sklepy z marihuaną i zakazuje eksportu charas (ręcznie wyrabiany haszysz).

1975FDA (Food and Drug Administration) w USA ustanawia program nad leczniczym zastosowaniem marihuany.

1985 – Haszysz jest nadal produkowany przez muzłmanów z Kaszgaru oraz z Jarklandu.

Stempel haszyszu Lebanese Red
Stempel haszyszu Lebanese Red

1986 – Większość prywantych zasobów afgańskiego haszyszu produkowanego przed wojną w Amsterdamie, na Goa i w Ameryce jest niemalże na wyczerpaniu.

1988 – Sędzia administracyjny DEA (Drug Enforcement Administration) – Francis Young – po wnikliwych przesłuchaniach badaczy i środowiska lekarskiego, wydaje opinię, iż marihuana ma istotne zastosowanie medyczne i powinna być dostępna jako lek na receptę. Jego zalecenia są ignorowane.

1993 – Wzmagają się wysiłki rządu Marokko w zwalczaniu używania i hodowli marihuany.

1994 – Ciężkie walki pomiędzy rywalizującymi klanami muzłmańskimi w Afganistanie po zaostrzeniu zakazu handlu haszyszem.

1994 – Haszysz nadal produkowany masowo w Pakistanie.

1995 – W Amsterdamskich Coffe Shopach wprowadza się do użytku urządzenie do wytwarzania haszyszu.

Listopad 1996Kalifornia wprowadza zmianę w prawie w sprawie legalizacji medycznej marihuany wydawanej z rekomendacji lekarza. Dopuszczone zostaje tym samym używanie marihuany do celów medycznych.

23.10.2001 – Brytyjski Minister Spraw Wewnętrznych – David Blunkett, proponuje zmianę klasyfikacji konopi z klasy B do klasy C (o niższej szkodliwości zdrowotnej i społecznej) (http://www.guardian.co.uk/drugs/Story/0,2763,753168,00.html)

20-22.05.2004 – Odbywa się trzecia Narodowa Konferencja Kliniczna nad Zastosowaniem Terapeutycznym Marihuany (Charlottesville, Virginia).


Chcesz być na bieżąco z podobnymi tematami i wiadomościami ? Zapisz się więc do naszego NEWSLETTERA już teraz!


10-11.08.2004 – Kannabinoidy w Medycynie (Cannabinoids in Medicine) – Somerville College Oxford, Wielka Brytania.

5.01.2013 – Stan Kolorado jako pierwszy uchyla federalną prohibicję na marihuanę, którą od tej pory obejmują podobne obostrzenia jak alkohol.

grudzień 2013Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie legalizuje marihuanę do celów rekraacyjnych, na początek w niewielkich ilościach, oczekując reakcji ONZ w sprawie zmiany prawa narkotykowego.

luty 2015 – Dwa akty prawne zostają przedstawione przed Kongresem USA, proponujące złagodzić obostrzenia używania marihuany do poziomu sprzedaży i używania alkoholu.

4.11.2015 – Zakończenie prac nad Aktem Prawnym w Kongresie USA. Senator Bernie Sanders przedstawia projekt ustawy w Senacie. Następnie ustawa przekazana zostaje do Komisji Sądownictwa. W zamierzeniu ustawa określa dostosowanie prawa federalnego do sytrybucji i konsumpcji marihuany do celów innych niż medyczne.

2016 – W Polskim sejmie powstaje komisja powołana przez posłów Ruchu Kukiza. Komisja przesłuchuje środowisko lekarskie, pacjentów stosujących środki produkowane z marihuany.

październik 2016 – Posłowie Kukiz’15 po krytycznych słowach ministra zdrowia – Konstantego Radziwiłła – o zastosowaniu i legalizacji medycznej marihuany składają formalną skargę do Premier Beaty Szydło

21.10.2016 – Na polskich ulicach zapewne nadal można kupić marihuanowy syf niewiadomego pochodzenia i o niewiadomym składzie. Ceny oscylują wokół 40zł za “polskiego grama” (czyli ok 0,7g).

 

Jak widzicie – od samego początku, kiedy tylko jakiś rząd, gdziekolwiek na świecie, próbował położyć łapę na wolności korzystania z roślin dla własnych celów, za każdym razem wynikały z tego same kłopoty. Mam nieodparte wrażenie, iż do końca nie potrafiono rozprawić się i zdecydować z tym, czy można czy nie można. Osobiście jestem za całkowitą legalizacją wszelkich narkotyków roślinnych, enteogenów. Uważam, iż matka natura dała nam je w jakimś celu, a wiedza o przebogatym świecie roślinnym, zdobywana i doskonalona przez ludzkość od tysięcy lat nie może być od tak przekraślana w imię czyjegoś interesu czy zwyczajnego strachu. Polityka prohibicji, zakazywania, okazała się niejednokrotnie bezkuteczna, ba, przynosiła często skutek wręcz odrwotny. Pozwalając bandytom na powielanie swojego majątku, a nas zwykłych ludzi skazując na łaskę i niełaskę narkotykowych bossów. Oczywiście, zawsze możesz stronić od wszelkiego rodzaju roślin psychoaktywnych, biorąc przykład z całej rzeszy regularnie upijających się osobników… możesz także zostać przedstawicielem Straight Edge czy Jehowy… wybór należy do Ciebie, ale pamiętaj, iż w roślinach drzemie moc, moc uzdrawiania – a jej nie wolno odmawiać ani tym bardziej zakazywać.

Już wkrótce część druga tego tematu – rzeki. Aby go nie przegapić i być na bierząco nie zapomnij wpisać się do naszego NEWSLETTERA.

W następnej części przeczytacie o właściwościach leczniczych marihuany w zależności od sposobu zażywania. Wady i zalety tej głośniej używki. Tymczasem – trzymajcie się z dala od dealerów i syfu, który sprzedają. Przypominam, iż nasiona są legalne 🙂

 

 

 

2 comments

  1. Sam mieszkam w chyba najbardziej liberalnym kraju Europy i nie widać, aby legalność konopii źle wpływała na społeczeństwo. Osobiście uważam, że legalny alkohol wyrządził dużo więcej krzywd niż palona trawka. Może kiedyś doczekamy czasu, gdy pewne lobby przestaną mieć wpływy na podejmowane decyzje i faktycznie uznane zostaną substancje dane nam od natury.

    Pozdrawiam i czekam na część 2!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.