Aloe vera

Aloes – roślina nieśmiertelności. Jak działa na twoje ciało gdy ją zjesz? Przepis na sok.

Aloes to roślina znana już w zamierzchłych czasach przez Egipcjan, nazywana przez nich rośliną nieśmiertelności. U rdzennych Amerykanów natomiast funkcjonowała pod nazwą różdzki z nieba. Aloes posiada bardzo szeroką gamę właściwości zdrowotnych i leczniczych. O niektórych z nich na pewno już słyszeliście. Roślinę tą można z powodzeniem hodować w domu. Może służyć jako doraźna pomoc w drobnych sytuacjach kryzysowych jak zadrapania, skaleczenia czy oparzenia. Ale czy wiecie, że korzystne działanie aloesu nie ogranicza się tylko do zastosowania miejscowego, zewnętrznego? W rzeczywistości jeszcze bardziej korzystne dla organizmu jest podanie aloesu w formie wewnętrznej.

Egipski papirus wychwalający działanie Aloe vera
Egipski papirus wychwalający działanie Aloe vera

Aloes zawiera podan 200 biologicznie czynnych, występujących w naturze składników. Wśród nich znajdziemy takie grupy składników jak polisacharydy, witaminy, enzymy, aminokwasy i minerały, które podnoszą zdolność wchłaniania składników pokarmowych przez nasz organizm.

Według “The Journal of Environmental Science and Health, aloes (aloe vera), posiada również działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne, które wspomaga system odpornościowy w oczyszczeniu organizmu z toksyn i patogenów atakujących. Ale to nie wszystko co ma do zaoferowania sok czy żel z tej cudownej rośliny. [1]

Minerały

Aloe vera zawiera całe mnóstwo minerałów włączając w to wapń, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź czy mangan. Minerały te niejako współpracują ze sobą w celu zwiększenia drogi metabolizmu.

Enzymy

Aloes zawiera ważne enzymy, takie jak amylazy i lipazy, które mogą pomóc w trawieniu poprzez rozbijanie cząsteczek tłuszczu i cukrów. Enzym bradykinaza, która inhibituje powstawanie białek zwanych kinazami, odpowiedzialnymi za powstawanie stanu zapalnego, tym samym przyczyniając się do jego zmniejszenia.


Jeśli nie chcecie przegapić następnych postów o zdrowiu i leczniczym działaniu wielu roślin koniecznie zapiszcie się do naszego NEWSLETTERA


Witaminy

W jednym z badań nad właściwościami aloesu wykazano, że zawiera on witaminę B12, która jest potrzebna do wytwarzania czerwonych ciałek krwi. I jest to świetna wiadomość dla wegetarian i wegan, którzy często nie dostarczają do organizmu wymaganej ilości tej witaminy.

Liść aloesu w przekroju
Liść aloesu w przekroju

Inne badania wykazały, że spożywanie aloesu może podnieść biodostępność witaminy B12, tzn. organizm łatwiej absorbuje, przetwarza tą witaminę podnosząc jej poziom w organizmie. Aloe vera jest także źródłem witamin A, C, E, kwasu foliowego, choliny, witamin z grupy B (B1, B2, B3 – niacyny, B6).

Aminokwasy

Aloes zawiera 20 do 22 aminokwasów, które są potrzebne naszemu organizmowi. Zawiera też kwas salicylowy, który zwalcza stany zapalne i bakterie.

Inne zastosowania

Szczególną uwagę w składzie soku z aloesu zwracają mukopolisacharydy, gdyż regenerują nasze komórki, nawilżają chrząstki i stawy oraz ułatwiają przyswajanie substancji odżywczych. Bez ich obecności w organizmie częściej dosięgają nas infekcje, bóle stawów, obrzęki oraz problemy trawienne. Z kolei grupa cukrów złożonych, zawartych w aloesie, ze względu na swoją włóknistą konsystencję tworzy ochronną warstwę na powierzchni układu pokarmowego, zabezpieczając go przed drażniącymi toksynami.

Budowa Aloe vera
Budowa Aloe vera

Chociaż woda potrafi przemieszczać się po naszym organizmie bardzo szybko, to jednak sok z aloesu jest od niej cztery razy szybszy. Błyskawicznie przenika przez błony komórkowe, dostarczając organizmowi cenne substancje bioaktywne.

Aloe vera oprócz bycia doskonałą substancją do mycia ciała, usuwania toksycznych substancji z żolądka, nerek, śledziony, pęcherza, wątroby i jelita grubego, może także zaoferować skuteczną ulgę przy bardziej bezpośrednich dolegliwościach, takich jak niestrawność, rozstrój żołądka, wrzody czy zapalenia jelita. Wzmacnia całościowo układ pokarmowy, łagodzi stany zapalne stawów, co czyni do rośliną godną polecenia osobom cierpiącym na zapalenie stawów.


Jeśli nie chcecie przegapić następnych postów o zdrowiu i leczniczym działaniu wielu roślin koniecznie zapiszcie się do naszego NEWSLETTERA


Sok z aloesu okazał się równie skuteczny w usuwaniu płytki nazębnej jak syntetyczne środki do płukania jamy ustnej, dzięki zawartości substancji czynnej – chlorheksydyny. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, ponieważ sok nie zawiera szeregu chemicznego syfu będącego składnikiem wielu płynów do płukania, na czele z fluorem.

Stwierdzono również niezwykłą skuteczność żelu z aloesu w leczeniu owrzodzenia jamy ustnej.

sok-z-aloesu

Jak spożywać Aloes ?

Aloe vera może być jedzony prosto z rośliny ( można obrać go ze skórki bądź nie – ale uwaga na drobne kolce na krawędziach liści – te powinny być odkrojone), ale najprostszą i najbardziej smaczną opcją jest raczej sok z aloesu, który można znaleźć w większości sklepów ze zdrową żywnością bądź zrobić go samemu. Gdy wybierzecie ten pierwszy sposób, spojrzyjcie koniecznie na atykietę ze składem, gdyż te najbardziej popularne, marketowe soki, zawierają znikomą ilość aloesu, właściwie tylko skrawki jego miąższu, natomiast wypełnianie są miąższem winogron – co jest po prostu jedną wielką ściemą.

Polecam natomiast zrobić sobie sok samemu.

Sok z aloesu – zrób to sam:

Żel aloesowy z wnętrza liści
Żel aloesowy z wnętrza liści

 

Składniki: alo vera w wieku 2-5 lat, miód, sok z cytrusów.

UWAGA: sok z aloesu w kontakcie z powietrzem dość szybko się utlenia i traci swoje cenne właściwości, także przy przygotowywaniu soku, ważne jest dość szybkie tempo działania 🙂

  1. Najpierw ścinamy zdrowe liście na sok (liście w wieku 2-5 lat)
  2. Delikatnie obcinamy kolce z brzegów liści i płuczemy je delikatnie pod czystą, zimną wodą.
  3. Przecinamy liście wzdłuż na pół i łyżeczką wydrążamy z nich przeźroczysty żel.
  4. Szybko umieszczamy żel w misce, dodajemy do niego sok z cytrusów (cytryna, pomarańcza, limonka bądź gejpfrut – wg uznania). Sok z cytrusów przyczyni się do spowolnienia procesu utleniania aloesu oraz wzmocni jego smak. Mieszamy żel razem z sokiem.
  5. Przekładamy to wszystko do miksera, dodajemy miód według preferencji i miksujemy.
  6. Uzyskany sok, wypij od razu, bądź przelej szybciutko do ciemnej butelki i wstaw do lodówki. Tak przygotowany sok można przechowywać 1 tydzień, choć zaleca się spożyć go w 3 dni od przygotowania.
  7. Można pić sam, bądź rozcieńczony w proporcji 3 łyżeczki aloesu na szklankę wody bądź świeżego soku z cytrusów.

UWAGA2: Nie przkraczajcie zalecanej dawki – max 3 łyżeczki aloesu dziennie – przynajmniej na początku. Sok z aloesu ma silne właściwości przeczyszczające!


Jeśli nie chcecie przegapić następnych postów o zdrowiu i leczniczym działaniu wielu roślin koniecznie zapiszcie się do naszego NEWSLETTERA


Smacznego i żyjcie zdrowo!

Przypisy: [1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3729540/

 

 

 

2 comments

  1. No i fajnie – Science Fiction…
    Jak pozbyć się przeczyszczających właściwości Alony by realnie skorzystać z wszystkich dobroci opisywanych w artykule?
    Fajnie jak coś jest w badaniach – ale jak to potem w real wsadzić, bo usunąć Alony z Aloesu nie da rady.
    Czasem warto zastanowić się czy aby to co teoretycznie jest DOSKONAŁE nie rozjedzie się w praktyce

    1. Właściwości przeczyszczające Alony występują przy spożywaniu znacznej ilości soku – przy opisanej dawce – max 2-3 łyżeczki na szklankę wody dziennie – nie występują.
      Poza tym w przypadku Alony jest tak, iż przy dłuższym stosowaniu, przeczyszczające właściwości ustępują.
      Sprawdzono w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.